OTEVÍRACÍ DOBA PRODEJNY (od 1.9.2022) -> Po, Út, St, Čt: 15:00 - 18:00 hod. | Pátek - 15:00 - 17:00 hod.
Logo
Infolinka.
Pondělí - Pátek: 9:00 - 17:00 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 499,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Obecné články
  4. Rozdělení substrátů

Rozdělení substrátů

Ještě pár let zpátky byly všechny nádrže založeny převážně na štěrcích nebo píscích. Dnešní doba přináší velkou škálu substrátů na dno.
 
substráty
 

1. Zásobní substráty, podloží

Jedná se o dlouhodobou zásobárnu živin pro rostliny. Tyto substráty jsou určeny k tomu, aby kořenový systém rostlin čerpal dlouhodobě živiny a tím prospívaly dobře rostliny. Zásobní substrát se po otevření rozloží na suché dno akvária v tloušťce doporučené výrobcem. Vhodné hlavně pro rostliny rodu Echinodorus a Cryptocoryne. Tyto čerpají živiny hlavně kořenovým systémem.
Tyto zásobní substráty se NEPROPÍRAJÍ ! Vždy se na ně umístí další vrstva písek, štěrk, porézní nebo výživný substrát.
 
Výhody: akvárium už od založení dodává rostlinám ihned dostatečné množství živin pro správný růst. Velmi dobré okysličení dna a kořenového systému rostlin.
 
Doporučení: v případě, že máme v akváriu vnitřní filtr tak tl. držíme na spodní hranici. Je to z toho důvodu, že vnitřní filtry mají oproti vnějším (externím) malá filtrační média a tyto hůře odbourávají přebytečné živiny uvolňující se do vody. To pak způsobuje na počátku po založení zvýšenou tvorbu řas.
 
Doporučujeme například Staré dno 2l, případně JBL AquaBasis plus 2,5L
 

2. Porézní substráty

Obsahují minimum nebo žádné živiny. Slouží jako vrchní pokryvná vrstva na zásobní substrát. Tyhle substráty se před použitím namáčejí do vody, aby ztěžkly a po namočení se propírají. Propíráme vícekrát, až je voda téměř bez zákalu. Mírný zákal nevadí, částečky se usadí na dně a filtrace vodu pročistí.  
Obecně doporučená vrstva je cca 5 cm. V zadní části akvária může být tato vrstva vyšší.
Jsou dodávány v několika barevných provedeních a tak si každý akvarista může zvolit barvu dna.
 
Výhody: vhodné, jak při používání vnitřní či vnější filtrace. Tyto substráty neuvolňují do vody živiny a není třeba po založení častější výměna vody. Oproti stěrku a písku, jsou porézní. Dno je velmi dobře okysličené, kořeny lépe prorůstají k zásobnímu substrátu. Možnost odkalování dna.
 
Doporučení: vhodné při zakládání téměř všech nádrží od cenově dostupných komerčních setů až po nádrže s kobercovými rostlinami. Substrát ocení akvaristé, kteří používají vnitřní filtraci a chtějí mít akvárium, kde ochotně porostou rostliny.
 
Doporučujeme například VOLCANO BLACK 8l, případně Tetra Active Substrate 6l
 

3. Výživné substráty

Granulované porézní ,,černozemě" obohacené o velké množství živin. Lze použít jako vrchní vrstvu cca 5-10cm na zásobní substrát nebo lze použít samostatně.  Kořenový systém rostlin čerpá živiny přímo ze substrátu a tím dochází k optimálním podmínkám pro růst a prosperitu rostlin. Po čase cca 18-24 měsíců podle způsobu hnojení a volby rostlin se do těchto substrátů dodávají výživné ,,kuličky, tyčinky ", které obohatí dno o další živiny pro náročné rostliny. U těchto substrátů je po založení potřeba četnějších výměn vody po dobu prvních cca tří týdnů. Avšak po čase, kdy se akvárium stabilizuje se nám při dobré péči odmění krásným pohledem na ,,zelenou zahradu" pod vodou. Tyto substráty se nedoporučuje odkalovat nebo minimálně. Jsou předurčeny k vytvoření hustě zarostlého zeleného dna. Před použitím se nepropírají. 
 
Výhody: v těchto substrátech si můžeme dovolit pěstovat téměř všechny akvarijní rostliny.  Rostlinám dodáme optimální vyvážené množství živin, které čerpají přímo ze substrátu. 
 
Doporučení:  u substrátu klademe důraz na dostatečně silnou filtraci, čili použití extérních filtrů, z důvodů velmi dobrého odbourávání přebytečných živin, uvolňujících se do vody. Vždy je lepší předimenzovaný filtr. Čili horní mez vydělím dvěma. Pokud je filtr pro akvária do objemu 200 L tak je tento vhodný na 100-120 L nádrž při použití výživného substrátu.  Vhodné pokud chceme dosáhnout vytvoření zeleného dna v akváriu. Nedoporučujeme nádrže přerybňovat. Klade se důraz na krasné rostlinné akvárium.     
 
 

4. Štěrky a písky

V moderní akvaristice jsou nazývány dekoračními materiály. Na štěrku nebo písku, lze taktéž vytvořit prosperující akvárium. Oproti substrátům však nejsou pórézní a mají malou plochu pro osídlení prospěšných baktérií, které vytvářejí v akvárium lepší podmínky pro růst rostlin a celkovou stabilitu nádrže. Nedochází k tak dobrému okysličení dna. Při použití v kombinaci se zásobním substrátem lze vytvořit funkční rostlinnou nádrž.
Štěrky a písky před použitím několikrát propereme. Vyvařování není nutné.
 
Výhody: nízká pořizovací cena a možnost pohodlného odkalování dna. Nepodporují tvorbu řas.
 
Doporučení: pro úplné začátečníky, do ,,Betárií". Pro akvária s umělými nebo nenáročnými rostlinami. Do akvárií s africkými cichlidami. 
 
 
 
 
V případě, že se chystáte založit nové akvárium nebo udělat ,,redesign" starší nádrže tak můžete tyto produkty nakoupit na našem e-shopu. Vše potřebné naleznete v kategorii Substráty a podloží
 
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte už žádné novinky a akce!
Ty nejdůležitější informace Vám zašleme přímo na e-mail!

 

        

 

Provozní doba prodejny:
Pondělí:15:00 - 18:00
Úterý:15:00 - 18:00
Středa:15:00 - 18:00
Čtvrtek:15:00 - 18:00
Pátek:15:00 - 17:00
Adresa prodejny:

Poručíka Hoši 3, 747 11 Kozmice

Kontakt:
Logo
Akvaristika-DOUBEK.cz
Lukáš Doubek
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz