- Úvod
- BLOG
- Obecné články
- Obecné rady pro funkční miniakvárium
Obecné rady pro funkční miniakvárium
Dalším trendem v akvarisice se před časem stala tzv. "miniakvária". Co si má laik pod tímto pojmem představit? A na co si dávat pozor, aby jste měli doma "funkční miniakvárium"? Na toto se budu v tomto článku v krátkosti zaměřovat.
Jedná se o nádrže zhruba o objemu cca 10-40 litrů. Nezaberou hodně místa a vzhledem k celkové hmotnosti je lze umístit na "běžný" nábytek i do malého bytu.
Než si pořídím první miniakvárium, tak je dobré položit si tři otázky:
- Jak velký jsem fanda do tohoto koníčku?
- Kolik chci investovat?
- Co od toho očekávám?
Na trhu existují tzv. komerční sety, které se dají pořídit za relativně zajímavé ceny cca 1.000,- Kč - 3.000,- Kč. Ovšem lze také poskládat sestavu za desetkrát vyšší cenu.
Výhodou komerčních setů je tedy jejich nízká pořizovací cena. Sestava obsahuje samotné akvárium, podložku, osvětlení, filtr, topítko a základní krmivo pro živočichy. Tyto sety doporučím začínajícím akvaristům.
"Poskládané sety" - sety na míru, jsou sestaveny ze stejných komponentů, ale akvária jsou většinou lepeny na míru zákazníka, bývají z extračirých skel ,,Optiwhite", filtrace se dodává vnější - extérní, zákazníci často volí skleněné sací a výtokové trubky, kvalitní osvětlení. Toto jen pro hrubé přiblížení....
Největším obecným problémem, který zjištuji u vlastníků miniakvárií je předimenzované osvětlení, nedostatečně častý servis a nevhodně zvolené rostliny. Při samotné koupi setu si nechte odorně poradit jaké rostliny, substrát, hnojivo a následně počet zvolených živočichů je pro daný set vhodný. A pokud se Vám i přes toto nebude následně dařit a akvárium nebude prosperovat tak doporučuji dodržovat následující.
1. Pravidelná výměna vody 1/3 až 40% objemu miniakvária jednou týdně, minimálně jednou za deset dní. Vždy proprání filtrační vložky u vnitřních filtrů v odpadní akvarijní vodě, né pod kohoutkovou chlorovanou vodou !!! Po výměně následné přihnojení hnojivem pro rostliny.
2. Pravidelná doba svícení 9-10 hod, vhodné obsluhovat pomocí spínacích hodin. Pokud se vám nadále tvoří na listech rostlin řasy tak světlo přitlumit nebo vysadit plovoucí rostliny, které pohlcují světlo u hladiny.
3. Sravný počet zvolených živočichů, u živorodek pavích oček je třeba počítat s cca 5 litry na jednu rybičku, ty mají krátký trávicí trakt a hodně znečištují akvárium výkaly, u nenonek cca 3 litry vody na jednu rybičku. Čili doporučuji umístit rybičky, které v dospělosti nedorůstají větších délek. Vhodné jsou Tetry ohnivé, Dania perlová, Razborky bornejské. U těchto lze počítat 2 litry na rybičku. Rybičky dávejte nejdříve po třech výměnách vody, čili za 6 - 8 dnů.
Na začátku po založení je vhodné měnit třetinu vody obden a toto opakovat 3-4 krát dokud voda neztratí tzv. ,,mléčný zákal" a je křišťálově čistá.
Důležité je pro tak malý biotop nepřekrmovat !!! Krmím jednou denně v malých dávkách tak, aby pokud možno žádná potrava nespadla na dno. Nepozřelá potrava se rozkládá a to pak vede k nerovnováze v akváriu. Jako prevence proti řasám, doporučím sumečka - Krunýřovec jednopruhý , dorůstá cca 5cm a neubližuje rostlinám. Na 20 litrové akvárium přibližně 1 kus na 30 litrové dva kusy.
Dále jsou vhodnými živočichy pro miniakvária krevety. Jsou častými obyvateli miniakvárií. Umisťujeme je do zaběhlých minimálně tři týdny založených nádrží. Jsou vnímavé na nerovnováhu v akváriu a chemizmus vody, při předčasném umístění zbytečně hynou. Pro začátečníky bych doporučil Neocaridiny Red Cherry nebo Rilli. Jsou nenáročné a pokud mají vhodné podmínky tak se i množí. Počet krevet je diskutabilní, ony samotné jsou pro akvárium prospěšné rovněž jako prevence proti řasám. Do 20-litrového akvária cca 10 kusů. Krevety stačí obden trošku přikrmovat speciální potravou pro krevety.
V případě, že se Vám nedaří s Vašim miniakváriem, tak mě můžete kontaktovat na tel. a v krátkosti toto probereme, abychom našli řešení pro prosperitu Vaší nádrže.
Lukáš Doubek.