OTEVÍRACÍ DOBA PRODEJNY (od 1.9.2022) -> Po, Út, St, Čt: 15:00 - 18:00 hod. | Pátek - 15:00 - 17:00 hod.
Logo
Infolinka.
Pondělí - Pátek: 9:00 - 17:00 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 499,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Obecné články
  4. Obecné rady pro funkční miniakvárium

Obecné rady pro funkční miniakvárium

Dalším trendem v akvarisice se před časem stala tzv. "miniakvária". Co si má laik pod tímto pojmem představit? A na co si dávat pozor, aby jste měli doma "funkční miniakvárium"? Na toto se budu v tomto článku v krátkosti zaměřovat.

 

 

Jedná se o nádrže zhruba o objemu cca 10-40 litrů. Nezaberou hodně místa a vzhledem k celkové hmotnosti je lze umístit na "běžný" nábytek i do malého bytu.

Než si pořídím první miniakvárium, tak je dobré položit si tři otázky:

  1. Jak velký jsem fanda do tohoto koníčku?
  2. Kolik chci investovat?
  3. Co od toho očekávám?


Na trhu existují tzv. komerční sety, které se dají pořídit za relativně zajímavé ceny cca 1.000,- Kč - 3.000,- Kč. Ovšem lze také  poskládat sestavu za desetkrát vyšší cenu.
Výhodou komerčních setů je tedy jejich nízká pořizovací cena. Sestava obsahuje samotné akvárium, podložku, osvětlení, filtr, topítko a základní krmivo pro živočichy. Tyto sety doporučím začínajícím akvaristům.


"Poskládané sety" - sety na míru, jsou sestaveny ze stejných komponentů, ale akvária jsou většinou lepeny na míru zákazníka, bývají z extračirých skel ,,Optiwhite", filtrace se dodává vnější - extérní, zákazníci často volí skleněné sací a výtokové trubky, kvalitní osvětlení. Toto jen pro hrubé přiblížení....
Největším obecným problémem, který zjištuji u vlastníků miniakvárií je předimenzované osvětlení, nedostatečně častý servis a nevhodně zvolené rostliny. Při samotné koupi setu si nechte odorně poradit jaké rostliny, substrát, hnojivo a následně počet zvolených živočichů je pro daný set vhodný. A pokud se Vám i přes toto nebude následně dařit a akvárium nebude prosperovat tak doporučuji dodržovat následující.


1. Pravidelná výměna vody 1/3 až 40% objemu miniakvária jednou týdně, minimálně jednou za deset dní. Vždy proprání filtrační vložky u vnitřních filtrů v odpadní akvarijní vodě, né pod kohoutkovou chlorovanou vodou !!! Po výměně následné přihnojení hnojivem pro rostliny.

2. Pravidelná doba svícení 9-10 hod, vhodné obsluhovat pomocí spínacích hodin. Pokud se vám nadále tvoří na listech rostlin řasy tak světlo přitlumit nebo vysadit plovoucí rostliny, které pohlcují světlo u hladiny.

3. Sravný počet zvolených živočichů, u živorodek pavích oček je třeba počítat s cca 5 litry na jednu rybičku, ty mají krátký trávicí trakt a hodně znečištují akvárium výkaly, u nenonek cca 3 litry vody na jednu rybičku. Čili doporučuji umístit rybičky, které v dospělosti nedorůstají větších délek. Vhodné jsou Tetry ohnivé, Dania perlová, Razborky bornejské. U těchto lze počítat 2 litry na rybičku. Rybičky dávejte nejdříve po třech výměnách vody, čili za 6 - 8 dnů.

Na začátku po založení je vhodné měnit třetinu vody obden a toto opakovat 3-4 krát dokud voda neztratí tzv. ,,mléčný zákal" a je křišťálově čistá.


Důležité je pro tak malý biotop nepřekrmovat !!! Krmím jednou denně v malých dávkách tak, aby pokud možno žádná potrava nespadla na dno. Nepozřelá potrava se rozkládá a to pak vede k nerovnováze v akváriu. Jako prevence proti řasám, doporučím sumečka - Krunýřovec jednopruhý , dorůstá cca 5cm a neubližuje rostlinám. Na 20 litrové akvárium přibližně 1 kus na 30 litrové dva kusy.

Dále jsou vhodnými živočichy pro miniakvária krevety. Jsou častými obyvateli miniakvárií. Umisťujeme je do zaběhlých minimálně tři týdny založených nádrží. Jsou vnímavé na nerovnováhu v akváriu a chemizmus vody, při předčasném umístění zbytečně hynou. Pro začátečníky bych doporučil Neocaridiny Red Cherry nebo Rilli. Jsou nenáročné a pokud mají vhodné podmínky tak se i množí. Počet krevet je diskutabilní, ony samotné jsou pro akvárium prospěšné rovněž jako prevence proti řasám. Do 20-litrového akvária cca 10 kusů. Krevety stačí obden trošku přikrmovat speciální potravou pro krevety.

V případě, že se Vám nedaří s Vašim miniakváriem, tak mě můžete kontaktovat na tel. a v krátkosti toto probereme, abychom našli řešení pro prosperitu Vaší nádrže.


Lukáš Doubek.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte už žádné novinky a akce!
Ty nejdůležitější informace Vám zašleme přímo na e-mail!

 

        

 

Provozní doba prodejny:
Pondělí:15:00 - 18:00
Úterý:15:00 - 18:00
Středa:15:00 - 18:00
Čtvrtek:15:00 - 18:00
Pátek:15:00 - 17:00
Adresa prodejny:

Poručíka Hoši 3, 747 11 Kozmice

Kontakt:
Logo
Akvaristika-DOUBEK.cz
Lukáš Doubek
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz